АВТОФАГІЯ: МЕХАНІЗМ, ЯКИЙ СПОВІЛЬНЮЄ СТАРІННЯ

ЗДОРОВ’Я

АВТОФАГІЯ: МЕХАНІЗМ, ЯКИЙ СПОВІЛЬНЮЄ СТАРІННЯ

Якщо ви певний час спостерігаєте за моїми соц мережами та моїми сторіс- ви 100% чули, як я співаю дифірамби аутофагії  і, можливо, чули, що аутофагія є однією з численних переваг інтервального голодування (ІГ). Але що це таке і чому вона така важлива для вашого здоров’я? У цьому дописі, я розповім про концепцію автофагії, про те, як вона відбувається у ваших клітинах, і чому ІГ – це набагато більше, ніж просто втрата ваги.

Аутофагія – життєво важливий процес, який виконують наші клітини для забезпечення належної роботи. Він включає упаковку пошкоджених клітинних компонентів і транспортування їх до переробного заводу всередині клітини, який називається лізосомою, де вони (пошкоджені компоненти) розщеплюються та використовуються повторно.

Ваші клітини постійно підтримують низький рівень аутофагії, але вона посилюється, коли поживних речовин мало, або коли є підвищений попит на енергію, тобто, коли ви голодуєте або займаєтеся спортом.

Під час  ІГ або фізичних вправ ваше тіло може видалити старі компоненти, якщо вони занадто пошкоджені, або перетворити їх на речі, якими можуть користуватися ваші клітини. Цей процес дає вам цукор та інші будівельні блоки, які можуть забезпечити вас енергією підчас ІГ або тренувань.

Коли ваші клітини готові до аутофагії, відбувається 3 речі:
1. Навколо пошкоджених компонентів починає формуватися чашоподібна структура (відома як фагофор)
2. Краї фагофора розширюються і зливаються, утворюючи нову структуру, відому як «автофагосома». Це «сміттєвий контейнер», який буде містити пошкоджений матеріал.
3. Автофагосома потім зливається безпосередньо з лізосомою (заводом по переробці клітини), яка містить ферменти, відомі як кислотні гідролази, які можуть перетравлювати старі та пошкоджені частини клітини.
Цей процес утворює цукри, амінокислоти та жирні кислоти, які клітини можуть переробляти, і усувати небезпечні компоненти, які можуть спричинити захворювання.

Автофагію можна посилити та зменшити за необхідності

mTOR  – це білок, який, зазвичай, знижує рівень автофагії. Він стає активним, коли ви їсте, і навколо є багато поживних речовин, які клітини можуть використовувати. У цьому випадку ваші клітини не “вмикають” автофагію, оскільки, немає потреби переробляти що-небудь, коли поживних речовин багато. Однак, коли ви не їсте протягом кількох годин, білок, відомий як АМФ-активована протеїнкіназа (AMФK), вимикає mTOR і подає сигнал вашим клітинам перейти в режим самозахисту. Це активує декілька білків, включаючи гени, пов’язані з аутофагією, які ініціюють автофагію, допомагаючи збирати пошкоджені частини клітин і зливати їх з лізосомою для переробки.

Автофагія зменшується з віком

Хоча, ваші клітини використовують автофагію для очищення, автофагія стає менш ефективною з віком. Це призводить до того, що ваші клітини накопичують пошкодження, які вони все частіше не в змозі відновити, що пов’язано з багатьма захворюваннями старіння, включаючи хворобу Альцгеймера, хворобу Паркінсона та рак.

Знижена автофагія спричиняє передчасне старіння та скорочує тривалість життя багатьох тварин – від глистів до мишей  і до людей. Оскільки, mTOR гальмує автофагію, а її рівень підвищується під час старіння, вчені вважають, що підвищення mTOR може бути зв’язком між старінням та зниженням автофагії. AMФK також зменшується під час старіння.

Існує щонайменше 2 речі, які ви можете зробити для посилення автофагії у своїх клітинах: високоінтенсивні фізичні вправи та інтервальне голодування.

Інервальне голодування та фізичні вправи посилюють автофагію

Існує обмежена кількість досліджень автофагії у людей, але дослідження на тваринах показують, що автофагія може змінити вплив старіння на здоров’я! Наприклад, обмеження калорій у плодових мух збільшує тривалість їхнього життя, а обмеження калорій у гризунів постійно покращує їх здоров’я. Ці ефекти, здається, частково зумовлені тим, що гальмують вплив mTOR та активують автофагію.

Інтервальне голодування – це один із способів посилити автофагію в клітинах і, можливо, зменшити наслідки старіння. Дослідження 2019 року, в якому взяли участь 11 дорослих із зайвою вагою, які їли лише між 8 ранку та 14 вечора, показали підвищені маркери автофагії в крові після голодування приблизно 18 годин, порівняно з учасниками контрольної групи, які голодували лише 12 годин. Друге дослідження виявило автофагію в нейтрофілах людини, починаючи з 24 годин голодування. У третьому дослідженні, біопсія скелетних м’язів здорових чоловіків-добровольців, які голодували протягом 72 годин, показала знижений mTOR та підвищену автофагію.

Вправи, як і голодування, інактивують mTOR, що посилює аутофагію в багатьох тканинах. Вправи імітують наслідки голодування протягом тривалого періоду: вони активують AMФK, а також гени та білки, пов’язані з автофагією.

У мишей вправи на витривалість посилюють автофагію в серці, печінці, підшлунковій залозі, жировій тканині та мозку. У людей автофагія посилюється під час вправ високої інтенсивності, включаючи марафонський біг та їзду на велосипеді.

Автофагія може оновити ваші клітинні компоненти, захистити ваш мозок, видаляючи пошкоджені білки, запобігти хворобам, позбавляючись від чужорідних бактерій та вірусів, забезпечувати ваші клітини енергією, коли їжі бракує, та захищати вас від пошкодження ДНК. Практикуйте ІГ і робіть фізичні вправи щодня – через це ви можете жити здоровіше і довше.

Піклуйтеся про ваше тіло, бо воно у вас одне на все життя!

Наталя

ЗАВАНТАЖТЕ БЕЗКОШТОВНИЙ ПОСІБНИК


 


 

ІНШІ НОВИНИ

doterra

ПРО МЕНЕ

Я вважаю, що це надзвичайно важливо познайомитись з людьми, перш ніж співпрацювати з ними. Тому дозвольте відрекомендуватися:
Мене звати Наталія Федорів
Я підприємець, бос і засновниця doTERRA на українському ринку. Крім того, я є сертифікованим ароматерапевтом, мануальним терапевтом, тренером здорового способу життя та бізнес лідером. Свою освіту я здобувала в Перті (Австралія).

Читати більше про мене

ЯК ОТРИМУВАТИ КОРИСТЬ ВІД ПРОДУКЦІЇ?

Підписуйся та отримай корисні поради на свою пошту

ЯК ВІДКРИТИ СВІЙ ВЛАСНИЙ
РАХУНОК З DOTERRA

ДІЗНАТИСЬ